Aktuality

Naše nabídka pro podzimní ošetření

Vážení pěstitelé, přinášíme aktuální informace v období, ve kterém Vaše rozhodnutí ovlivňuje úspěchy příštího roku. Rádi bychom Vás informovali o možnostech, jak efektivně a ekonomicky odplevelit porosty ozimů a podržet ochrannou ruku nad řepkou olejkou. Jak zvýšit rentabilitu pěstování pšenice? Herbicid pro podzimní ošetření SumiMAX se vyšvihnul na spolehlivého a cenově nenáročného pomocníka mnoha agronomů. Na prahu osmé […]

Vážení pěstitelé,

přinášíme aktuální informace v období, ve kterém Vaše rozhodnutí ovlivňuje úspěchy příštího roku. Rádi bychom Vás informovali o možnostech, jak efektivně a ekonomicky odplevelit porosty ozimů a podržet ochrannou ruku nad řepkou olejkou.

Jak zvýšit rentabilitu pěstování pšenice?

Herbicid pro podzimní ošetření SumiMAX se vyšvihnul na spolehlivého a cenově nenáročného pomocníka mnoha agronomů. Na prahu osmé sezóny je zkušeností s ním na rozdávání, o které se rádi podělíme.

Sumimax představuje správnou volbu účinného a přitom ekonomicky výhodnéhoherbicidního ošetření ozimé pšenice. S ojedinělou účinnou látkou flumioxazin budete mít pod kontrolou široké spektrum dvouděložných i jednoděložných plevelů. Půdní herbicid Sumimax účinkuje nejlépe v době vzcházení plevelných rostlin nebo ve fázi jejich děložních listů. To platí jak pro dvouděložné plevele, tak pro chundelku metlici. Správný čas pro aplikaci spadá do termínů PRE nebo častěji CPOST (pšenice tzv. píchá). Klíčové pro účinnost je růstové stádium plevelů nikoliv pšenice. Sulfonylmočovina (Glean 75 PX, Logran 20 WG) představuje dobrého tandemistu zejména na plochách po řepce. Sumimax sice zvládne pokořit vzcházející olejku, pokud ale seťovou přípravu přežije řepka s pravými listy, musí pomoci sulfonylmočovina. Mezi výhody Sumiamxu patří jeho malá pohyblivost v půdním profilu. Neproplavuje se a ochranný, pro plevele neprostupný film na povrchu půdy, je stabilní. Tato vlastnost stojí i za velmi příznivým ekotoxikologickým profilem – Sumimax nemá omezení. Působení pozitivně ovlivňuje půdní vlhkost, sluneční svit a správná příprava půdy.

Při používání Sumimaxu mějte na paměti několik zásad. Dbejte na průběh počasí. Postřikem okamžitě po dešti, na rosou zmáčené nebo jinovatkou pokryté porosty, pravděpodobně vytvoříte na listech drobné nekrotické skvrny. Ty sice nemají negativní vliv na kondici porostu nebo dokonce na výnos, ale pokud chcete mít pšenici jako ze žurnálu, počkejte, až porost oschne. To platí dvojnásob při TM s insekticidy proti přenašečům viróz.

Mezi další oceňované výhody Sumimaxu patří jeho nízké dávkování 60 g/ha a doporučená cena 520 Kč/ha. Věříme, že se i v letošním roce stane Sumimax vaším dobrým pomocníkem. Kromě boje proti plevelům Vám Sumimax tradičně pomůže uhasit i žízeň.

 Protugan 50 SC – totální výprodej

Dny jsou sečteny. Oblíbená účinná látka isoproturon vyklízí po desetiletích úspěšného fungování portfolio spolehlivých herbicidů. Nastává poslední šance vsadit na osvědčený přípravek Protugan. Možnosti jeho použití jsou variabilní. Mezi spolehlivé podzimní řešení dvouděložných i jednoděložných plevelů patří kombinace se Semprou (diflufenican) nebo Stompem 330 E (pendimethalin). Dávka 1,5-2,0 l/ha Protugan + 0,25 l/ha Sempra nebo 3 l/ha Stomp 330 E. Vzcházení pšenice představuje ideální termín pro postřik. V případě, že preferujete jarní ošetření ozimů, pomůže Vám tradiční balíček Arrat + Protugan 50 SC (200 g/ha + 1,5-2,0 l/ha). Vyšší dávku Protuganu volíme v případě, že plevele jsou urostlé a chundelka už končí odnožování.

Protugan bude k dispozici za výprodejovou cenu. Pro více informací kontaktujte svého obchodního zástupce.

Markate 50

Pyrethroidní nízkonákladový insekticid s účinnou látkou lambda-cyhalothrin působí jako kontaktní a požerový jed už při nízké hektarové dávce. Markate použijete v mnoha plodinách proti významným škůdcům. V obilninách na podzim nejvíce oceníte registraci na mšice a další přenašeče viróz. Markate představuje snadné, levné, vysoce efektivní a okamžité řešení.

Podzimní sezóna 2014, kdy vešel v platnost insekticidní zákaz moření osiva řepky, prokázalo Markate excelentní účinnost na dřepčíka olejkového. V raných vývojových fázích řepky, kdy je listová plocha malá, se jedná o nejlevnější a nejúčinnější způsob, jak zmiňovaného škůdce dostat pod práh škodlivosti. Dávkování: 0,1 l/ha na přenašeče viróz a 0,15 l/ha proti dřepčíku olejkovému.

Topsin M 500 SC – stopka pro plíseň zelnou

Nebezpečím, o kterém se bude častěji mluvit, je plíseň zelná na řepce. Letošní výnosy řepky byly na mnoha lokalitách zklamání. Jedna z příčin nečekaného propadu výnosů může být rozvoj plísně zelné.

V Německu hospodářsky významné škody způsobené plísní zelnou zaznamenávají od roku 2001. Patogen má na svědomí odumírání klíčních, ale i poškození celých rostlin. Na listech se v září vytvářejí světlezelené až žluté neohraničené skvrny. Rozvoji choroby nahrává počasí. Ideální pro větší výskyt je vlhko a teploty v rozmezí 10-18 stupňů. První příznaky plísně zelné se objevují na děložních lístcích řepky. Patrné jsou zejména na výdrolu řepky krátce po vzejití. Děložní listy zasychají a opadávají. Problematický však není výskyt pouze na podzim, ale i na jaře, kdy se choroba špatně diagnostikuje. Důsledek výskytu na šešulích je jejich zasychání, opad a v extrémním případě více jak 30% ztráta na výnosu. Nabízené fungicidy na zmiňovaný patogen neúčinkují. Plíseň zelná (Peronospora parasitica) totiž patří do říše Chromista, tzn., že na ni nefungují přípravky určené na říši Fungi. Výjimkou je fungicid Topsim M 500 SC.

Ukazuje se, že účinným řešením primární infekce napadení plísní zelnou je podzimní aplikace fungicidu Topsin M 500 SC, který na ni v dávce 1,2 l/ha vykazuje silný vedlejší účinek. Je registrován proti Phomě, plísni šedé a černím. Topsin navíc výrazně podpoří fungicidní snahy azolů, které jsou do řepky aplikovány v dostatečných regulačních, ale slabých fungicidních dávkách. U trpasličích a polotrpasličích odrůd řepky, které osiváři doporučují neregulovat vůbec, je Topsin prakticky jediné spolehlivé fungicidní ošetření. Dávkování: 1,2 l/ha proti plísni zelné nebo TM s regulačními fungicidy na posílení proti Phoma lingam (0,6-1,0 l/ha).

Nabídka ke stažení ZDE.

Aktuality