O tématu dříve omezeném spíše na teplejší oblasti se dnes vášnivě debatuje i na pahorkatině. Důvodů pro rozmach sveřepů, zejména stoklasy, měkkého a jalového, je mnoho. Mezi klíčové patří výše zmiňované a na řadě míst, nutno přiznat, i podceněná ochrana. Špatné určení rodu (záměna za oves hluchý) následuje aplikace nevhodného přípravku, kterou vystřídá nespokojenost s účinkem zásahu a další namnožení plevele. Přitom silnější výskyt sveřepů dokáže hospodáři řádně sáhnout do peněženky. Vliv na pokles úrody je značný. Téměř stejně problematické je rozšiřující se pole působnosti lipnice roční. Těžce hubitelná nenápadná tráva vydatně soupeří s pšenicí o vodu a živiny.
Pokusy a praxe ukazují, že velice spolehlivým řešením nejen sveřepů, ale i chundelky metlice, lipnice roční, pýru, výdrolu ječmene a celé řady dvouděložných plevelů (heřmánky, svízel, rdesna, kakost, řepka) v porostech jarních a ozimých pšenic je letošní novinka Apyros. Jde o sulfonylmočovinu vyvinutou japonskou firmou Takedo patřící od roku 2007 do korporace Sumitomo.
Abyste mohli využít vše, co Apyros nabízí, bude dobré řídit se několika málo doporučeními. Na účinnost má zcela zásadní vliv použití smáčedla. Tím může být v případě sólo aplikace ověřený penetrant Spartan nebo kapalné hnojivo DAM 390. Ve směsích přípravků na sebe roli smáčedla přebírají ostatní pesticidy (regulátory růstu, fungicidy, herbicidy). Pokud budete na jaře cílit v porostech pšenic na chundelku a dvouděložné plevele, zvolte si cenově zvýhodněný balíček Apyros + Arrat (2 x 133 g + 4 kg), kterým ošetříte 20 ha. Apyros v dávce 13 g/ha excelentně hubí chundelku metlici, heřmánky, svízel, ptačinec. Pokud máte na pozemku rezistentní chundelku vůči ALS inhibitorům, Apyros nepoužívejte. Ukázalo se však, že výskyt rezistentní metlice není plošný, a to nejen v určité oblasti, ale dokonce ani v rámci jednoho podniku. Spíše jde o konkrétní hony, a tak bude potřebné vycházet z vašich zkušeností a historie hospodaření (napoví dlouhodobé používání sulfonylmočovin ve snížených dávkách, zúžený osevní postup).
Pokud od Apyrosu očekáváte likvidaci sveřepů, lipnice roční, výdrolu ječmene a úpornějších dvouděložných plevelů, jděte na plnou dávku 26 g/ha. Je možná jediná aplikace, pokusy však jednoznačně odhalily, že rozdělení postřiku na 2 x 13 g/ha v rozmezí 10 – 14 dnů, radikálně zvyšuje účinnost. A to zejména na problematický sveřep, lipnici, pýr a ječmen. Tato malá „daň“ přinese mnohem uspokojivější výsledek. Navíc technicky je rozdělení dávky snadno řešitelné. První zásah může být spojen s regulací na zahuštění porostu nebo s damováním, druhý lze spojit s prvním fungicidem (Topsin, choroby pat stébel) nebo regulací proti poléhání a podporou růstu kořenů (Lomis).
Apyros bude zcela jistě vaším spolehlivým partnerem při snaze dosáhnout špičkové úrody.