Mospilan Mizu 120 SL s účinou látkou acetamiprid je kontaktní a žaludeční jed, který se v rostlině rozvádí translaminárně a systémově a je funkční už při nízkých dávkách. Do těla škůdců částečně penetruje prostřednictvím kutikuly, aktivnější je však při sání nebo požeru, kdy se dostává přímo do trávicího ústrojí.
Mospilan Mizu 120 SL vykazuje dlouhodobý reziduální účinek proti všem vývojovým stádiím škůdců.
Mezi hlavní neurotransmitery (látky sloužící k přenosu vzruchů v nervové soustavě mezi nervovými buňkami) patří acetylcholin. Při vstupu do těla se acetamiprid snadno přenáší do centrálního nervového systému, kde silně interaguje s nikotin acetylcholinovým receptorem. Neuroaktivní systémový acetamiprid napodobuje působení acetylcholinu a chemicky se váže místo něj na receptory. Tímto je blokuje, což má za následek nepřetržité odesílání neoprávněných neuronových signálů. Receptory a buňky zapojené do nervového přenosu se vyčerpají a nefungují. Výsledkem je ochrnutí a smrt.
Mospilan Mizu 120 SL je v tzv. SL formulaci. Účinná látka je rozpuštěna v kapalině a tvoří pravý roztok. Jednotlivé složky od sebe tedy nemohou být mechanicky odděleny. Před použitím není potřeba přípravek intenzivně rozmíchávat, neusazuje se. Velkou výhodou je absence ropných rozpouštědel, což mimo jiné zajišťuje i nehořlavost.
Spektrum účinnosti:
kyjatka osenní, mšice, kyjatka travní, kohoutek černý, blýskáček řepkový, krytonosci, bejlomorka kapustová, krytonosec šešulový, mšice, kohoutek černý, klopuška chlupatá, klopuška světlá, klopuška černá, klopuška polní, kyjatka hrachová, nosatčíci rodu Apion (nosatčík jetelový, nosatčík obecný), kyjatka hrachová, kohoutek modrý, kohoutek černý, kyjatka travní, kyjatka osenní, bejlomorka maková, krytonosec makovicový, klopušky, zrnokaz hrachový
Vzhledem k vysokému obsahu účinné látky a propracovanému systému smáčedel a adjuvantů se lze v mnoha případech řídit doporučeným dávkováním, tzn. nižším, než je registrované.