Aktuality

Trubičky s příchutí mandarinek

Více než pozitivní zkušenosti s přípravkem Mandarin z Královehradeckého kraje

Když se řeknou Hořice, tak si většina z nás vybaví cukrovinku pojmenovanou podle města Hořice v Podkrkonoší. Nedaleko Hořic však také leží obec Bašnice, kde na špičkové úrovni hospodaří pan Ing. Jiří Vondráček, agronom zemědělského družstva, který nám zodpověděl pár otázek týkajících se ochrany rostlin.

 

Legenda praví, že recept na výrobu trubiček prozradil paní Líčkové raněný osobní kuchař císaře Napoleona. Měl tak učinit při svém návratu přes České země po porážce v Rusku v roce 1812. Jiná legenda hovoří o tom, že Napoleon Bonaparte trpěl již v době svého tažení do Ruska žaludečními potížemi. Jeho osobní kuchař mu proto pekl tenké dietní oplatky z proseté pšeničné mouky jen s trochou mléka, žloutku, oleje, cukru a soli, jež si Napoleon oblíbil. Nápad se sypáním a stáčením oplatek do trubiček se prý zrodil až v Hořicích.

Pane Vondráčku, představte nám prosím vaše družstvo.

Zemědělské družstvo Bašnice se zabývá především pěstováním obilí, máku a jablek. Z živočišné výroby je to potom chov krav a býků. Hospodaříme na 1320 ha zemědělské půdy. Hlavním zaměřením je produkce obilí na cca 550 ha, zejména pšenice a krmného ječmene, produkce cukrové řepy na 200 ha a pěstování máku na 60 ha.

V ochraně rostlin máte velké zkušenosti. Z jakého důvodu používáte fungicid Mandarin?

O přípravku jsem se dozvěděl asi před dvěma lety na tradičním jarním semináři. Zaujalo mě jeho složení, konktrétně složka SDHi, účinná látka bixafen. Chtěl jsem si vyzkoušet, jestli přípravek opravdu dokáže ochránit pšenici proti všem avizovaným listovým chorobám. Věřím kurativnímu účinku tebuconazolu (druhá účinná látka Mandarinu), ale i tak nemá cenu s ošetřením praporce otálet. Většinou tento přípravek aplikuji preventivně na praporcový list a dávku Mandarinu volím 1,2 l/ha. Braničnatky, DTR, nebo padlí nemá šanci.

O navýšení výnosu díky fungicidům se loni moc mluvit nemohlo. Ale je pravda, že bez nich by to byla mnohem větší katastrofa. Loni se náš průměrný hektarový výnos u pšenice pohyboval lehce přes 6 tun, což je meziroční propad o víc než tři tuny. Doufám, že kombinací lepšího počasí a správně zvolené ochrany se vrátíme k výnosům, na které jsme zvyklí.

Počítáte s ošetřením pšenic přípravkem Mandarin i v letošním roce?

Podobnou plochu ošetřím i letos. Bude samozřejmě hodně záviset na počasí a tlaku chorob. Zatím to vypadá na další suchý rok. Investice do fungicidní ochrany ovlivní i letos výkupní cena komodity. Pokud bych byl nucený šetřit, tak uvažuji nad nějakou ekonomickou azolovou variantou. Z vaší nabídky mě zaujal Soleil. O bromukonazolu, který je v Soleilu, se zatím moc nemluví. Věřím, že to bude azol, který přežije vlnu restrikcí a půjde o zajímavou alternativu k dosavadním látkám. Dávkování je stejné jako u Mandarinu a předpokládám, že to bude solidní řešení na braničnatky a rzi. Zároveň registrace Soleilu na ochranu klasu v pšenici není k zahození. Vysoký výnos bez patřičné kvality je k ničemu. Fuzariózy, případně braničnatka plevová jsou strašákem každého agronoma.

V Bašnici mají v ochraně obilnin jasno a jsou připraveni na všechny varianty. Pro úplnost doplním, že fungicid Mandarin má kromě pšenice ozimé také registraci do žita, tritikale, jarní pšenice a v neposlední řadě do jarního ječmene. Zkušenosti z loňska (nedostatek srážek) prokázaly, že Mandarin výrazně napomáhá rostlinám odolávat delší dobu stresu ze sucha (ovlivnění fyziologie hospodaření s vodou). Následná regenerace po dešťových srážkách je potom rychlejší.

Přeji vám šťastnou ruku při výběru fungicidů. A pokud budete cestovat přes Královéhradecký kraj, tak si udělejte radost a tradičními trubičkami.

Aktuality